Ընտրական օրենսգրքի գործող կանոնակարգումների համաձայն` Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությունն իրականացնում է նախընտրական հիմնադրամներ կատարվող մուծումների, ծախսերի եւ դրանց հաշվարկման նկատմամբ վերահսկողություն: Օրենքում 2021 թ. իրականացված փոփոխությունների համաձայն` Ընտրական օրենսգրքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասը, որն ուժի մեջ պետք է մտնի 2023 թ. հունվարի 1-ից, փոփոխվել է, ինչի արդյունքում վերը նշված գործառույթներն ապագայում պետք է իրականացնի ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը: Այս մասին ասել է պատգամավոր Արփինե Դավոյանը` ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով իր եւ պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանի հեղինակած ««ՀՀ ընտրական օրենսգիրքե սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը:
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն անկախ պետական մարմին է, որը կազմակերպում է Ազգային ժողովի եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, հանրաքվեները, ինչպես նաեւ վերահսկողություն է իրականացնում դրանց օրինականության նկատմամբ: Սահմանադրությամբ ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերը, այդ թվում` նախընտրական քարոզչության, օրինականության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման իրավասությունը վերապահվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին: Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է կիրառվելիք օրենսդրական կարգավորումների սահմանադրականության վերաբերյալ մտահոգություններով»,- նշել է Արփինե Դավոյանը:
Համահեղինակի խոսքով նշված խնդրի կապակցությամբ քննարկումները շարունակվում են: Առաջիկայում նախատեսվում են ընտրական բարեփոխումներ, ուստի առաջարկվում է հետաձգել Ընտրական օրենսգրքի 2021 թ. ընդունված 22-րդ հոդվածի կիրարկումը, եւ խնդիրներին վերջնական լուծում տալու հարցը կարգավորել այդ բարեփոխումների շրջանակում:
Արփինե Դավոյանի եւ Ալխաս Ղազարյանի հեղինակած նախաձեռնությունն առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ ընդունվել է նոյեմբերի 24-ին:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի տեղեկացմամբ Կառավարությունը նախաձեռնության վերաբերյալ առաջարկներ ու դիտարկումներ չունի եւ հորդորում է կողմ քվեարկել:

“Согласно действующим положениям Избирательного кодекса (ИК) Контрольно-ревизионная служба осуществляет надзор за взносами, расходами и их исчислением в предвыборные фонды. Согласно внесенным в 2021 г. изменениям, вступающая в силу   с 1 января 2023 г. ч.1 ст.29 ИК изменена, в результате чего вышеуказанные функции в дальнейшем должна осуществлять Комиссия РА по предотвращению коррупции”, - отметила депутат А.Давоян, представляя на внеочередном заседании НС пакет о внесении изменений в ИК РА и смежные законопроекты, подготовленные ею и депутатом А.Казаряном.
“Центральная избирательная комиссия (ЦИК) является самостоятельным государственным органом, который организует выборы в Национальное Собрание и органы местного самоуправления, референдумы, а также осуществляет надзор за их законностью. Согласно Конституции, все этапы избирательного процесса, включая предвыборную агитацию, контроль за законностью возложены на ЦИК. Необходимость предлагаемых законодательных изменений обусловлена ​​опасениями относительно конституционности применяемых законодательных норм", - подчеркнула А.Давоян.
По словам соавтора, дебаты по указанному вопросу продолжаются. Избирательные реформы планируются в ближайшем будущем, поэтому предлагается отложить применение принятой в 2021 г. ст.22 ИК и урегулировать вопрос об окончательном решении проблем в рамках этих реформ.
Инициатива А.Давоян и А.Казаряна обсуждена в первом чтении 24 ноября.
По словам заместителя министра юстиции РА А.Арутюнян, правительство не имеет предложений и замечаний по инициативе и призывает проголосовать в пользу пакета.